Informatii comunicate

COMUNICATE

 

"Zilele Bucurestiului" - eveniment ce se va desfasura in 17-19 septembrie


"Zilele Bucurestiului" - eveniment ce se va desfasura in 17-19 septembrieCategorie : Comunicate > Administratie, institutii publice
publicat pe : 17.09.2010

Primarul General, Sorin Oprescu, va deschide in aceasta seara, incepand cu ora 18:30, in Centrul Istoric- "Zilele Bucurestiului"-, eveniment ce marcheaza 551 de ani de atestare documentara a Capitalei.

 

Evenimentele se vor desfasura in perioada 17-19 septembrie in Centrul Istoric, Piata Constitutiei, Piata George Enescu, Piata Arhur Verona , Piata Roma, dar si in teaterele si muzeele din Bucuresti.

 

Program Zilele Bucurestiului

 

17 SEPTEMBRIE

 

CENTRUL ISTORIC

 

Scena Strada Franceză

17:00 - 18:00 Doina Moţilor din Câmpeni
18:00 - 19:00 Nicola
19:00 - 20:00 Direcția 5
20:00 - 21:00 Iris

 

Scena Strada Carada

17:00 - 17:30 Trupa Cantos
17:30 - 18:00 Maria Gheorghiu
18:00 - 19:00 Maria Buză și taraf
19:00 - 20:00 Doina Moților din Câmpeni
20:00 - 20:30 Jimmy Zărnescu

 

NOAPTEA ALBĂ A FILMULUI ROMÂNESC

 

PIAŢA GEORGE ENESCU

20:30: Mănuşi Roşii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute (avanpremieră)
23:00: Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

 

URANUS 144

21:00: Operaţiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute
23:00: Nunta mută (2008) r: Horaţiu Mălăele; 84 minute

 

Club FABRICA 21:00 - 01:00

Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; dramă ; 17 minute
Lampa cu căciulă (2006) r: Radu Jude; 23 minute
Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute
O zi bună de plajă (2007) r: Bogdan Mustaţă; 10 minute
Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; dramă; 26 minute
Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute
Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute
Captivi de Crăciun (2010) r: Iulia Rugină; 40 minute

 

Cinema PATRIA

20:00: Marţi după Crăciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (intrare pe bază de bilet)
22:00: A fost sau n-a fost? (2006) r: Corneliu Porumboiu; 89 minute
00:00: Marfa şi banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

 

Noul Cinematograf al Regizorului Român

Indoor
18:00: Nunta de piatră (1972 -1973) r: Dan Piţa; 130 minute
20:30: Secvenţe (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute
22:45: O vară de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute
00:45: Valurile Dunării (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute
Outdoor
21:00: Marţi după Crăciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (subtitrare in lb. franceză)
23:00: Nuntă în Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute (avanpremieră oferită de Festivalul Degustătorilor de Film şi Artă Culinară)

 

Cinema STUDIO

19:00: Mar Nero / Marea Neagră (2009) r: Federico Bondi; 95 minute (intrare pe bază de bilet)
21:00: Francesca (2009) r: Bobby Păunescu; 94 minute
23:00: Legături bolnăvicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

 

SALA ELVIRA POPESCO

18:00: Drumul Păsărilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi; 52 minute
Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute
20:15: Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute
Născuţi la comandă - Decreţeii (2005) r: Florin Iepan; 68 minute
23:00: Testimonial (2008) r: Răzvan Georgescu; 90 minute
Quest / Căutare (2010) r: Ionuţ Piţurescu; 31 minute
01:15: The Shukar Collective Project (2010) r: Matei Alexandru Mocanu; 75 minute

 

Cinema EFORIE

19:00: Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute
20:45: Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute
22:45: Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii (2006) r: Cătălin Mitulescu ; 101 minute

 

 

18 SEPTEMBRIE

 

CentruL Istoric

 

Strada Carada

12:00 - 12:30 Sylvie
12:30 - 13:00 Bogdan Ioniţă
13:00 - 14:00 Spectacol de ritmuri şi percuţie
17:00 - 19:00 Minorități și comunități naționale
19:00 - 20:00 Silviu Biriş şi Taraful Bucureşti
20:00 - 21:00 Provincialii
21:00 - 22:00 A.G. Weinberger

 

Minorităţi şi comunităţi naţionale:

Minoritatea italiană din Iaşi - Ansamblul „Siamo di nuovo insieme";
Aromânii din Bucureşti - Ansamblul „Pilisterlu";
Minoritatea germană din Braşov - Ansamblul „Korona";
Minoritatea greacă din Bucureşti - Ansamblul „Ellas";
Minoritatea ucrainiană din Rona de Sus, Maramureş - Ansamblul „Şoimii şi Călina Roşie";
Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea - Ansamblul „Malaţî".

 

Strada Franceză

12:00 - 13:00 Ella Girls
13:00 - 14:00 Mandinga
17:00 - 19:00 Casa cu prieteni
Tic Petroșel & Marlene Hristea
Ion Marinescu Turla
Trupa Cocktail
Puiu Cretu
19:00 - 20:00 Nişte Băieţi
20:00 - 21:00 Hara
21:00 - 22:00 Partizan

 

Fanfare:

Fanfara „Milenium Band" din Baia Mare;
Fanfara Municipală din Slobozia;
Fanfara Municipală din Ploieşti;
Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda „Mihai Viteazul";
Fanfara Jandarmeriei Române.


Piaţa Constituţiei

B-dul Unirii, Zona Fântâni
10:00 - 21:00 Plimbări cu trăsuri;
10:00 - 20:00 Parada costume de epocă;
10:00 - 22:00 Târg de Meșteșugari;
10:00 - 22:00 Spațiu Gastronomic;
10:00 - 11:00 Teatrul Ion Creangă - „De-aş fi Scufiţa Roşie":
10:00 - 19:00 Workshop pentru copii;
12:00 - 13:00 Parada minorități și fanfare;
12.00 - 13:00 Bătaia cu flori
16:00 - 20:00 Vezi Bucureștiul la înălțime (din balonul pus la dispozitie de Radio București)
16:00 - 16:40 Mini Orchestră Andrei Tudor
16:50 - 17:50 Trupa Zero
18:00 - 19:00 Trupa 13
19:10 - 19:50 Trupa PhenomenOn
20:00 - 21:00 Trupa The Marker
21:10 - 22:30 Rock Loves Chopin


Teatrul Bulandra, Sala Izvor
10:00 - 24:00 Ziua Chitarelor


Lacul Morii
11:00 - 15:00 Aeronautic Show


Parada Tramvaielor de Epoca
11:00 Plecare Depou RATB Piața Victoriei și defilare pe traseul: Șos. Ștefan cel Mare - Calea Moșilor - Sfântul Gheorghe și retur.


PIATA ROMA, str. Arthur Verona, Piața George Enescu - Arta si Peisaj
Proiect de amenajare a spațiului verde, realizat împreună cu Ambasada Franței și Institutul Francez.

 

 

19 SEPTEMBRIE

 

CentruL Istoric

Strada Carada
12:00 - 13:00 Caprice
13:00 - 14:00 Marcian Petrescu

17:00- 18:00 Anton Pann
Vlad Chiurlea - 15 min.
Trupa Ascens - 15 min.
18:00 - 19:00 Adrian Naidin
19:00 - 20:00 Mircea Vintilă şi Trupa Brambura


Strada Franceză
18:30 - 19:00 Ozana Barabancea
19:00 - 20:00 Paula Seling şi Ovi
20:00 - 21:00 Proconsul

 

Piaţa George Enescu

20:00 - 21:30 Concert Horia Brenciu & Band
21:30 - 22:30 Concert Neri Per Caso


Piaţa Constituției
10:00 - 22:00 Târgul de Meşteşugari
10:00 - 22:00 Spaţiu Gastronomic
10:00 - 10:45 Teatrul Ion Creangă - „Un cântec, o floare, mare sărbătoare!"
10:00 - 19:00 Workshop Artistic pentru Copii
10:00 - 21:00 Pilmbări cu Trăsuri (Bulevardul Unirii - Piaţa Constituţiei)
10:00 - 22:00 Parada de Costume de Epocă (Bulevardul Unirii - Piaţa Constituţiei)
10:45 - 11:05 Minoritatea italiană din Iaşi - Ansamblul „Siamo di nuovo insieme"
11:05 - 11:25 Aromânii din Bucureşti - Ansamblul „Pilisterlu"
11:25 - 11:50 Minoritatea germană din Braşov - Ansamblul „Korona"
11:50 - 12:20 Minoritatea greacă din Bucureşti - Ansamblul „Ellas"
12:20 - 12:45 Minoritatea ucraineană din Rona de Sus - Maramureş - Ansamblul „Şoimii şi Călina Roşie"
12:45 - 13:15 Minoritatea rromă din Tg. Jiu cu Ion Ghiţulescu
13:15 - 13:40 Minoritatea ruşi/lipoveni din Tulcea - Ansamblul „Malaţî"
13:40 - 14:10 Minoritatea turcă/tătară din Constanţa - Grupul de dans folcloric „Delikanlar"
14:10 - 14:40 Ansamblul „Doina Carpaţilor" din Iaşi
14:40 - 15:10 Ansamblul „Doina Gorjului" din Tg. Jiu
15:10 - 15:40 Ansamblul „Doina Dunării" din Giurgiu
15:40 - 16:20 Silviu Biriş şi Taraful „Cleante"
16:20 - 17:00 Maria Buză şi Taraful lui George Pătraşcu
15:00 - 22:00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul Independenţei, Bulevardul Unirii)
17:30 - 18:00 Flashmob Alex Velea
18:00 - 18:50 Concert Alex Velea
18:50 - 19:10 Trupa Efekt (se face trecerea Alex Velea - Voltaj)
19:00 - 20:00 Concert Voltaj

 

Foto: www.atlass.ro


RSS Feed

# proiectinvest.ro 2
publicitate


Informatii comunicate
Alte comunicate din aceeasi categorie:
book Bransamente electrice Bucuresti, siguranta si clienti multumiti!
book De ce sunt extrem de importante serviciile in lumea moderna?
book Servicii de curatenie Bucuresti
book La ce este buna consultanta juridica?
book Sanatatea si securitatea in munca
book Paladin Store - Anul acesta se poarta lenjerii de pat Disney. Comanda online!
book Legea privind Insolventa persoanelor fizice a trecut de Senat
book Fapta buna diferentiaza brand-urile intre care trebuie sa alegem zilnic
book De ce a iesit Iohannis presedinte?!
book Cadastru. Siati ca...?
 
Informatii comunicate

COMUNICATE

 

Cele mai citite stiri si articole

Vezi oferta de promovare si publica acum!
Publicitatea ta !
publicitate

Parteneri PROMOAFACERI

Publicitate online - promovare produse

Comunicatul de presa - de la mesaj la stire, curs de comunicare premium cu abordare practica.

Proiect Comunicare, prima platforma online in care vorbim despre comunicare. Cursuri bazate pe experienta.

Publicitate online - promovare servicii

Servicii intocmire situatii de lucrari si devize oferta in constructii. Estimare lucrari si realizare deviz general.

Estimare resurse proiect, realizare antemasuratori pentru lucrari de arhitectura, structura si instalatii in constructii.

TextLink, vezi oferta de publicitate online

Ghid comunicare si promovare online